Select Page

Governing Body Membership

Working and learning together

The following page provides details of the Governing Body at Sarisbury; its organisation and current membership

 

Sarisbury CE Junior School Register of Pecuniary Interests 2018 – 2019

 

The Governing Body at Sarisbury consists of three sub-committees:
Child & Curriculum
Chair: Mrs Marisa Lamb


Personnel, Performance & Pay
Chair: Mrs Janette Dulledge

Finance & Resources
Chair: Mr Steve West

Governing Body Membership:
All were reappointed under reconstitution on 29th April 2015 unless otherwise stated

Local Authority Governor
Vacancy

Parent Governors
Mrs Roxanne Lines Year 3 Link Governor and Training & Development Governor

(Appointed following election on 27th November 2019)
Mr Steven West Year 6 Link Governor
(Appointed following election on 27th November 2019)
Mr Jim Whittingham  Literacy Link Governor & Health & Safety Governor

(Appointed following nomination on 26th June 2019)

Headteacher
Mr Andrew Stockton

Teacher Governor
Mrs Rebecca Paddock

Co-opted Governors
Mrs Sharon Hamblin

(Appointed 2nd December 2015)
Mrs Marisa Lamb Vice Chair of Governors, Safeguarding, SEND & Disadvantaged Pupils Governor
(Appointed on 27th November 2015)
Mrs Lynsey Rose Chair of Governors and Year 4 & Year 5 Link Governor
(Appointed 20th September 2017)

Foundation Governors
Revd. Sandy Matheson

(Foundation Governor at Cornerstone Primary School)
Mrs Janet Dulledge
Mr Richard Mackenzie Maths Link Governor
(Appointed on 26th June 2019)

Associate Member
Mrs Charlotte Weavers

(The position of associate member does not hold any voting rights)

Clerk to the Governing Body
Mrs Kelly Reid

Serving Governors during the previous 12 months who have now left the Governing Body
Mrs Kelly Bell-Moore resigned on 1st September 2019
Mrs Sophie Smith resigned on 1st September 2019
Mr Rob Rees resigned on 9th September 2020